08.11.12-02.12.12 (Galleri A)

Galleri A presenterer Espen Eiborgs nye verker med et variert utvalg av motiver og størrelser. Eiborg stiller også med skulpturer denne gangen. Både totemer og mystiske hoder skaper en vibrerende stemning som i kontrast med maleriene gir en fascinerende gestalt. Dete er Eiborgs sjette utstilling i Galleri A.
Utstillingen, SUCKER PUNCH, består av alarmerende malerier og grovt håndskårete skulpturer. Tidvis beregnende, men flyktig i utrykk, fremstår verkene i sin helhet som en seksualisering av døden. Det virker som om Eiborg ønsker å kle av seg flinkheten og blottstille alle sine svakheter. Han har gitt seg i kast med en dunkel visjon hvor det å rive ned skaper muligheter med et risikofylt resultat. Maleriene har et pornografisk aspekt som fortrenger objektet til gagn for ett spirituelt moment. Totemene kan oppfattes som fallossymboler, men samtidig har de et kvinnelig aspekt som skildres med sanselige former. Hodene gir oss et bilde på tid og hva som vedvarer – hvor vi kommer ifra og hva den legemlige sannheten innebærer når alt som består forvandles til en tvekjønnet og splittet bevissthet.
Eiborg har en Master of Fine Arts ifra NYSID i New York og han har blant annet stilt ut på Clodagh, Karkula og TuckerRobbins på Manhattan. Dessuten har han stilt ut i Paris på Centre Culturel Suiedos og hos Li Edelcoort. Nå er kunstneren bosatt i Norge hvor han for tiden jobber med mange forskjellige prosjekter, noe vi får et inntrykk av med denne varierte utstillingen.